Мафиотски бос начело на парламент – и какво от това?

| от |

Смята се, че той е глава на наркокартел във Венецуела. Нищо странно в това, стига да не ставаше въпрос за шефа на парламента на страната Диосдадо Кабело, пише Дойче веле. Гнусна клевета или самата истина са обвиненията срещу него?

Още миналото лято Диосдадо Кабело изглежда е забелязал, че нещо не е наред с шефа на личната му охрана Леамси Салазар, както той съобщи тогава пред колумбийска радиостанция. Малко преди това испанският вестник „ABC“ обяви, че пред американските власти Салазар е посочил Кабело като една от водещите фигури в търговията с наркотици във Венецуела. Набеденият парламентарен шеф отрече обвиненията и дори заплаши със съд изданията, разпространили невярната информация.

„Клеветническа кампания“

Венецуелският президент Николас Мадуро подкрепи своя заместник по партийна линия и определи твърдението като част от клеветническата кампания на подкрепяната от САЩ опозиция срещу тъй наречената „Боливарска революция“. Отношенията между САЩ и Венецуела са сериозно обтегнати, особено откакто преди няколко месеца американските власти наложиха санкции срещу членове на правителството в Каракас – заради нарушения на човешките права. Междувременно и „Уолстрийт джърнъл“ съобщи, че американските власти разследват висши държавни служители във Венецуела по подозрение, че са превърнали страната в център за трафика на кокаин и пране на пари от дрога, в това число и председателя на Националната асамблея на Венецуела Диосдадо Кабело.

Набеденият парламентарен шеф заведе дела срещу три венецуелски издания, които бяха тиражирали информацията на испанския „ABC“, а в края на миналата седмица водещата тези дела съдийка издаде забрана за напускане на страната срещу 22-ма журналисти от трите издания, разследвани за „тежки клевети“. Това обаче не е достатъчно да заличи обвиненията срещу Кабело за връзките му с наркомафията – още повече, че те изобщо не изглеждат измислени.

Важен кръстопът по пътя на дрогата

„През последните години Венецуела се превърна в нещо като разпределителна гара за международната търговия с дрога“, казва за ДВ американският политически съветник Дъглас Фара. За това говори и значително повишената консумация на дрога в страната, добавя той: „Наркокартелите започнаха да плащат с наркотици на междинните търговци и другите посредници, които пък продават наркотиците на място, за да обърнат „стоката“ в пари“, обяснява бившият кореспондент на „Вашингтон пост“ в колумбийската столица Богота. Той твърди, че още от 2008 година има доказателства, че високопоставени правителствени служители са си затваряли очите за нелегалната търговия, за да печелят от нея. „За това говорят показанията на редица свидетели, данните на американската служба за борба с наркотиците DEA и зачестилите случаи на разкрити кокаинови пратки от венецуелски летища към други страни в Централна Америка“, казва Фара.

Към тази картина пасва идеално това, което твърди Леамси Салазар. Възможно е той да има и лични мотиви за атаката си срещу парламентарния шеф. Но е истина също, че като бивш приближен на Кабело той знае много за пътищата, по които се финансира управляващата Единна социалистическа партия на Венецуела PSUV.

Вторият човек в държавата

Диосдадо Кабело бе един от най-близките сподвижници на покойния основател на партията Уго Чавес. През 1992 година двамата участваха в провалилия се опит за преврат. Дълго време Кабело, който е бивш офицер от военновъздушните сили, играеше по-важна роля в управляващата партия от своя съпартиец и настоящ президент на страната Мадуро. Заемал е различни министерски постове и дори името му се спрягаше като възможен наследник на Чавес, когато се разбра, че той е смъртно болен от рак. С благословията на Чавес обаче шефския пост в партията беше наследен от Мадуро, който по-късно стана и президент на страната. Оттогава партията е разцепена на два лагера – в единия са националистите на Кабело, близки до армията, а в другия се изявяват правоверните чависти около Мадуро.

На този фон периодично се появяват информации как военните можели да свалят Мадуро. Обикновено това са слухове, разпространявани от опозицията. Но те звучат напълно правдоподобно, защото сега властта на правителството вече не се крепи на качествата на една личност, както навремето при Уго Чавес. Още повече, че вътре в партията Кабело е смятан за по-мъдрия от двамата политици и очевидно го превъзхожда. Той обаче се нуждае от Мадуро, който държи в ръцете си все още многобройните привърженици на Чавес – включително извън управляващата партия.

Не могат един без друг

Ако американските власти успеят да докажат, че Кабело наистина е замесен в международната търговия с дрога, това ще му нанесе тежък удар. „В чужбина вече той ще бъде никой, в Латинска Америка имиджът му ще пострада сериозно, а опозицията във Венецуела ще получи нови аргументи срещу него“, посочва Фара. Само във вътрешнополитически план няма да се промени нищо. „Кабело и Мадуро се нуждаят един от друг, за да се задържат на власт. Затова и този епизод няма да доведе до разрив между двамата“, убеден е политическият наблюдател.

 
 
Коментарите са изключени за Мафиотски бос начело на парламент – и какво от това?