Белгийското правителство наложи колосална глоба на Saudi Arabian Airlines. Те ще трябва да платят 1,6 милиона долара за нарушаването на европейското законодателство.
Според регулациите на Европейския съюз всички авиокомпании, извършващи полети от и до летища в общността, дължат данък за разпространението на въглеродни емисии.
Новите изисквания предизвикаха вълна от протести през 2012 година. Най-върлите противници на регулациите са Саудитска Арабия, която застави държавната авиокомпания да не се съобразява с тях. Индия и Русия също са против данъка.
Изправен пред заплахата от търговска война, ЕС промени козметично приетите регулации, така че да се отнасят само за вътрешни полети в рамките на общността, без това да засяга курсовете, излизащи извън европейските летища. Регулациите обаче продължават да засягат полетите в ЕС от чужди превозвачи.
Докато европейските авиокомпании до голяма степен спазват изискванията, някои от превозвачите от страни извън Европейския съюз, които не подкрепят екологичните активисти, критикуват правителството, че трябва да забави въвеждането на данъка.
Белгия е стриктна и санкционира арабския оператор, който към момента е рекордьор в размера на наложената глоба.
Фламандският екоминистър в писмен отговор до парламента поясни, че още два европейски превозвача са глобени с по 100 евро глоба, както и един от по-малките оператори Us Green Diesel, които са санкционирани с 6 600 евро. US Green Diesel обаче е прекратила дейността си и глобата няма как да бъде събрана.
Глобата за Saudi Arabian Airlines се отнася за всичките полети на компанията на територията на ЕС. Нито авиокомпанията, нито ЕС коментираха санкцията.
Германската екокомисия публикува по-рано тази година списък с 44 авиоoператори, глобени за разпространение на въглеродни емисии през 2012 година. Сред тях са Air Berlin и Air Arabia Egypt.
Британската агенция за закрила на околната среда глоби 5 авиокомпании, сред които е и Air India.
В понеделник Европейската комисия алармира, че 99 на сто от вредните въздушни емисии идват от въздухоплавателните средства.
На разговори в Париж по-късно през 2015 година се очаква да се постигне ново споразумение за договор на ООH за борба с климатичните промени.
Като един от най-големите производители на петрол в света се очаква Саудитска Арабия да бойкотира исканията за ограничаване на използването на горива.