Ина Михайлова
За верни социологически изводи и прогнози е добре да бъдат събрани и анализирани достатъчно емпирични данни. Достатъчно, достатъчно, колко достатъчно? Един милион единици звучи твърде добре и представително. Но да е заложена административно подмяна на документите за самоличност на близо един милион българи, а министърът на вътрешните работи да не е запознат с проблема, звучи несериозно. В днешно време, при толкова инвестиции в технологии и служители, при прогресивно растящ бюджет на МВР, да има проблем не с битовата или с организираната престъпност, а с предоставянето на административни услуги, е престъпна липса на капацитет. Следим процеса и обсъждаме мерки за издаването на нови документи за самоличност на българските граждани, заяви от парламентарната трибуна Румяна Бъчварова. Какви пет лева?
Щом в МВР следят процеса, анализират и обсъждат мерки за издаването на документи за самоличност, какви ли (не)съзнателни и подсъзнателни действия извършват за проследяването и задържането на престъпници и престъпни групи, за арестуването на крадци и убийци. Психоанализа? Коучинг? Медитация?
А само преди два месеца казваха, че „най-после начело на МВР няма да има тъпи ченгета“. И че Бъчварова щяла да е силна, защото била „чужда на ченгеджийските номера“. „Доброто ченге“ Румяна Бъчварова досега беше в бяло. Ангелът й пазител – в още по-бяло. Играта обаче навлиза в нова фаза. Лято, предизборно. Изнервени хора на опашки пред потни МВР-служители. Македония, евентуална бежанска вълна. И полицаи, готови за протести. Щото министърката им ги предаде, след като се кълнеше, че е с тях. Забравила, че е в позиция „здраво стиснала шлифера“. Твърде скъпо ни струват експериментите с МВР – вчера пикчърс, днес социологическа агенция, утре…