Гърция заприличва на лошо риалити

| от |

Разговорите между Гърция и нейните кредитори се проточиха, а бавните преговори отегчиха пазарите и заприличаха на „лошо телевизионно риалити“, коментира анализатор на CNBC.

Започнали през февруари критичните преговори за отблокиране на финансовата помощ за Атина излизат от светлината на прожекторите.

„Ситуацията с Гърция е като шоуто на Кардашиян. Първоначално тя беше наистина интересна и популярна, но сега хората са отегчени“, заяви Брайън Якобсен ръководител на портфолио стратегии на „Wells Fargo“.

„Участниците на пазара признаха, че дори ако Гърция реши да не изпълни ангажиментите си или отложи плащанията, това няма да окаже голямо влияние върху еврозоната или световната икономика. Единствените засегнати ще са гърците“, смята експертът.

В понеделник преговорите в Брюксел изглежда се подновиха, след доста враждебната среща в Рига миналия месец. Финансовите министри от еврозоната признаха напредъка, но подчертаха, че са нужни повече време и усилия за постигане на споразумение.

Промяната в тона сигнализира за „чувство на сближаване“ между Гърция и нейните кредитори по спорни теми като пенсионните реформи и реформите в трудовия пазар. „Това, което е променено в заседанията е тонът, което е наистина важно“, обясни Ейвърист Лефьовър, главен икономист в North America & head of Multi Asset Strategies.

„Гръцките власти говорят повече за пенсионните реформи, а от друга страна, политиците в Европа казват, че това, което е необходимо на Гърция е само бюджетен баланс“.

Рискът от фалит също оказва натиск върху Атина. Въпреки направеното плащане в размер на 750 млн. евро към МВФ, финансовото състояние на Гърция остава несигурно.

Следващия месец Гърция трябва да направи серия от плащания към МВФ, заедно с 3,5 милиарда евро обратно изкупуване на облигации, които се дължат на Европейската централна банка на 19 юни.

Според експертите в момента гръцкото правителство решава колко далеч може да стигне в изпълнението на изискваните от кредиторите реформи. В един момент, те няма да бъдат в състояние да правят плащания и въпросът е кога ще започнат да правят това, което Европа иска.

С тези фактори се проправят пътя на евентуалното споразумение, което ще предостави на затъналата в дългове нация така нужните средства. В това време инвеститорите трябва да се раздвижат, тъй като прекараха прекалено много време в обсъждане на Гърция, смята икономистът Крис Уолтинг.

Но дори и преговорите да се провалят и Гърция в крайна сметка да излезе от еврозоната, това няма да е Денят на страшния съд за европейските финансови пазари.

„Европа ще бъде много по-добре с фалита и излизането на Гърция от зоната с единна валута. Лъвският пай на гръцкия дълг беше преместен от балансовите отчети на частните банки към държавните служители през последните две години, така че зараза няма да има“, категоричен е Джон Ритлидж, ръководител на инвестиционните стратегии на компанията „Safanad“.

„Ще има реакция на пазара при гръцкото излизане от еврозоната и ако европейските пазари паднат, аз ще бъда агресивен купувач“, заяви той. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Гърция заприличва на лошо риалити