Кризата поражда притеснения и за нас от първостепенна важност е да затвърдим позицията си, че за България е безкрайно важно териториалната цялост и стабилността на Република Македония да бъде пазена. Това заяви външният министър Даниел Митов след Съвета по национална сигурност, предаде репортер на БГНЕС.
От своя страна вицепремиерът Румяна Бъчварова добави, че всички изразяваме своята тревога за случващото се в Македония. „Изразяваме своите съболезнования към близките на жертвите и своята загриженост към българските граждани в Македония, които са принудени да живеят в тази тежка и непредвидима към момента ситуация“, каза Бъчварова.
На базата на информацията, с която разполагат, са били обсъдени всички възможни политически и оперативни рискове, евентуалните сценарии за развитие на кризата. Бъчварова увери, че имат план да покрият всички възможни рискове така, както ги определят към момента. Първото и най-важно политическо действие, което София ще направи, е да изрази официалната позиция на страната чрез външно министерство.
Политическата криза, кризата на доверие в Република Македония, която наблюдаваме в последните месеци поражда политически вакуум, в който се наместват всякакви екстремистки и иредентистки движения, които могат да дестабилизират обстановката. Затова София призова управляващи и опозиция в Македония колкото се може по-бързо да възстановят диалога помежду си и да намерят изход и решения на политическата криза, която обаче минава през поемане на политическа отговорност. „Отговорността е в Скопие, отговорността е в правителството в момента“, каза Митов.
Според него проблемът трябва да бъде решен през силата на реформи, които очакваме в Р. Македония доста дълго време и това е призива на всички наши европейски партньори. „Реформи трябва да се случват и без тях европейското бъдеще на Македония не изглежда близко“, посочи външният министър. Той подчерта, че България е готова разбира се да окаже всякакво съдействие и помощ на македонските институции за осъществяване на тези реформи, които и да възстановят доверието на македонските граждани към управлението. Македонските граждани имат правото да искат добро управление, имат правото да се борят за него и възстановяването на диалога между управляващи и опозиция е първата стъпка към един подобен сценарий. Не искаме да видим Македония в състоянието и от преди Охридските споразумения“, заяви Даниел Митов.
Властите у нас, призовават колегите си в съседната ни страна към отговорни политически действия, към изясняване обстоятелствата около смъртта на 8-те полицаи и към изясняване обстоятелствата около изтичащата постоянно информация покрай записите, които в последните месеци са голямата тема в Македония.
„Трябва някой да поеме отговорност, трябва да се възстанови доверието и политическата стабилност“, каза българският външен министър и посочи, че ще работим всички наши европейски партньори в синхрон, за да може това да се случи. Попитан дали поемането на отговорност преминава през оставка и нови избори в Македония, външният министър каза, че ние не можем да диктуваме вътрешно политическият дневен ред в Македония. „Това е ясно, но след като Р. Македония е държава, която се стреми към европейска интеграция, ние, както и всички наши партньори държави – членки на ЕС имаме задължението да изразим своите притеснения и своята позиция това как трябва да бъде решена политическата криза. Разбира се тя си зависи вече от македонските политически партии, от македонския политически елит. Естествено обаче, ние не можем да не призовем за възстановяване на политическия диалог между управляващи и опозиция и за отговорно отношение в случая, защото сме наясно, че ситуацията може да излезе извън контрол много бързо“, каза Митов.
Той припомни, че се организират и ще се организират и тепърва протести в македонската столица, които са насочени към желанието на определена част от обществото към по-добро управление. „Тези гласове трябва да бъдат чути и трябва да има ясно политическо отговорно отношение към кризата“, посочи той.
Бъчварова каза, че официалната българска позиция беше заявена днес, тя ще бъде обявена и от външно министерство и от тук нататък всякакви индивидуални позиции лични мнения трябва да се разграничават от българска официална позиция.
На съвета са обсъдени политическите рискове, Бъчварова като вътрешен министър каза, че ние имаме готовност във връзка с осигуряване сигурността на границите и ограничаване на възможни миграционни вълни да вземем всички мерки. „Към момента такива няма, състоянието на границите с Македония е спокойно, няма увеличение на пътнико потока, но ние отчитаме и възможността да се появи такъв риск имаме готовност за овладяване“, посочи Бъчварова. Тя подчерта, че не случайно е казала, че са обсъдили и оперативни възможности, които да гарантират както националната ни сигурност, така и сигурността на българските граждани. /БГНЕС