Частният съдебен изпълнител Неделчо Митев и директорът на TV 7 Кирил Благоев са постигнали споразумение. Резултат от преговорите е, че вещи от телевизията ще бъдат иззети, но те ще бъдат такива, които няма да затруднят излъчването на TV 7, предаде БГНЕС.
Директорът на TV 7 обяви, че днес е преведена част от сумата, която телевизията дължи. До края на другата седмицата ще бъдат платени 300 000 лева, а до края на месеца ще бъде заплатена цялата сума, съобщи още Благоев. Той благодари на всички, които са се събрали пред сградата на TV 7, като помоли гражданите да се успокоят, защото процедурата върви нормално. Що се отнася до дължимата сума от TV 7, частният съдебен изпълнител заяви, че не знае каква е тя и неговото задължение единствено е да изземе това, което са му наредили. Той поясни, че не знае кой как решава колко полицаи ще присъстват на място и единственото му задължение е да подаде заявка.
Някои от гражданите, които се струпаха от сутринта пред сградата на TV 7, започнаха да се разотиват.
От МВР уточниха, че в министерството е получено писмо с искане за съдействие от частен съдебен изпълнител по повод предстоящо извършване на действия по изпълнително дело в офиса на телевизия в София на 7 май. Във връзка с искането в СДВР е изготвен план с основна задача недопускане на нарушения на обществения ред и самоуправни действия. Задълженията на полицията в такива случаи са законово регламентирани.
По-рано тази сутрин около 15 момчета с анцузи и тениски с надпис „Хамали ООД“ влязоха в офиса на TV 7, една част от тях влязоха в сградата на КТБ. Хамалите влязоха в сградата на TV 7 с двама костюмирани мъже. Днес изтече едноседмичният срок, в който телевизията трябва да предаде имуществото си на съдия-изпълнител по решение на синдиците на КТБ.
БГНЕС припомня, че на 29 април 2015 г. съдия изпълнител, подкрепен от десетки полицаи и мъже в анцузи, се опитаха да изземат сървъра и по този начин да спрат излъчването на телевизионния ефир на TV 7.
„Действам по инструкции“. Това заяви тогава юристът на КТБ Кристина Димитрова, която бе в сградата на TV 7. Представители на Корпоративна търговска банка /КТБ/, 6-то РПУ и спецчасти описваха техниката и съоръженията на медията. Според журналист на сутрешния блок се правели опити да бъде откачен сървърът на телевизията. Журналисти от медията, които са били на събития, не се допускаха вътре. Отвън пред сградата имаше многобройна полиция, повечето от тях бяха униформени с пагони на офицери, а не на редови служители. Наблюдатели коментираха, че силите на реда са били повече, отколкото когато се охраняваха протестите. Те бяха довели и полицейски кучета.
Ситуацията се нажежи, след като хамали започнаха да изнасят видеокамери и компютри от сградата на TV 7. Журналисти на телевизията обградиха входа и направиха жива верига, за да не допуснат хамалите и помощник съдия изпълнителят да се върнат обратно и да продължат с изнасянето на техниката.
Пред сградата се събраха много хора, колеги журналисти, които изразяваха подкрепата за колегите си цял ден. Същата вечер се проведе и протест пред сградата на ТV 7.
Междувременно в края на деня зам.-директорът на СДВР и началникът на Шесто РУ подадоха оставки. От МВР уточниха, че „поради недостатъчно добра координация и планиране на полицейските действия от страна на заместник-директора на СДВР старши комисар Радослав Сотиров и началника на Шесто РУ комисар Иван Пепелджийски, вицепремиерът и министър на вътрешните работи прие подадените от тях оставки.
Започнала е детайлна проверка на полицейските действия и тя ще продължи до изясняване на всички детайли. „Призовавам политиците да не спекулират със случая“, коментира вътрешният министър и напомни, че всички са равни пред закона. Нашето желание е да защитим интересите на държавата, но, от друга страна, и правата на журналистите и гражданите, посочи тогава министър Бъчварова.
Късно вечерта на 29 април синдиците на КТБ съобщиха, че отлaгат със седмица изземването на имуществото на TV 7. Надяваме се в този срок длъжникът на банката да предприеме необходимите действия, свързани с отдавна необслужвания от него кредит и да уреди взаимоотношенията си с „Корпоративна търговска банка“ АД – в несъстоятелност. След изтичането на едноседмичния срок, ще продължим всички позволени от закона действия, да защитаваме имуществото и кредиторите на КТБ АД – в несъстоятелност, на които се дължат милиарди. На първо място сред тях е Фондът за гарантиране на влоговете, т.е. българският данъкоплатец, заявиха тогава синдиците.