Катастрофалното земетресение в Хималаите засегна най-тежко една от най-бедните страни в света – Непал. Икономиката на тази изостанала азиатска държава също е в руини, а възстановяването ѝ ще струва милиарди, пише Дойче веле.
По данни на ООН, от земетресението в Непал са пострадали 8 милиона души – почти една трета от населението на южноазиатската държава. Министърът на финансите на Непал Рам Шаран Махат описва ситуацията само с няколко думи: „Катастрофата нанесе тежък удар на икономиката ни, а ние не разполагаме с необходимите ресурси за възстановяване на загубеното“.
Бедствието засегна една от най-бедните държави в света с годишен доход на глава от населението, възлизащ на едва хиляда долара. Една от причините за бедността в страната е дългогодишната гражданска война, смята експертът за Южна Азия от университета в Гьотинген Маркус Кек: „Непал е мирна страна, в която обаче до 2006 година бушуваше гражданска война с маоистките бунтовници, парализирала почти напълно икономиката“, казва той.
В Непал почти няма индустриално производство, младите хора напускат масово страната. „Средствата, които непалските гастарбайтери от строителните площадки в Дубай или Абу Даби изпращат в родината, съставляват около една трета от БВП на страната“, добавя Кек.
Загуби в туризма
Селското стопанство добавя още една трета към БВП. По официални данни, 70 процента от населението на страната са заети в селското стопанство. Досега и туризмът допринасяше за стопанския растеж на Непал. През 2013 година близо 800 хиляди чуждестранни туристи са посетили страната. Много от тях се отправят и на скъпоструващи експедиции из Хималаите. Бизнесът с алпинистите, покоряващи Монт Еверест и други осемхилядници, също е важен източник на приходи. След земетресението обаче много експедиции бяха отказани, а непалските власти се надяват експедициите до Монт Еверест скоро да бъдат подновени.
Столицата Катманду, със своето културно богатство, също привличаше много туристи. Сега обаче градът е потънал в развалини. „Катманду е много важен за националната икономика, а сега е разрушен“, каза пред агенция Bloomberg бившият финансов министър Шумшер Рана.
Изцяло зависими от външна помощ
Икономическите експерти предполагат, че цените в Непал скоро ще се повишат. И то значително. Причината е в растящото търсене и ограниченото предлагане на жизненоважни стоки. Главният икономист на консултантската фирма IHS Раджив Бизвас изчислява разходите за възстановяването на засегнатите от земетресението региони на до 5 милиарда евро – при условие, че сградите ще бъдат строени по антиземетръсните стандарти. Сумата отговаря на една пета от БВП на Непал. Отделно от сегашните помощи за справяне с катастрофата, Непал ще се нуждае и от обхватна финансова помощ за дългосрочното възстановяване на националната си икономика.