Кой ни открадна щастието?

| от |

Галина Младенова

Щастието не е в парите, а в тяхното количество – гласи един стар виц. В него обаче има и известна истина: експертите са убедени, че тези, които печелят повече, са и по-щастливи. Достатъчно е и да погледнем кои страни заемат първите места в поредната класация на ООН за „Щастието по света“. Едва ли някой се изненадва, че първа е Швейцария. Не е изненада и мястото на България – в дъното на класацията. Малко жегва фактът, че раздираният от война Ирак е пред нас. Но ние май свикнахме да ни изпреварва кой ли не. Още повече, че щастието е различно за всеки. За едни това е спокойствие, за други – ликуване, за трети – очакване, за четвърти – хазарт и агресия на победителя. И все пак, според социолозите на ООН всеки човек мечтае за добро душевно и физическо здраве, а също така и за гарантирано осигурена старост. Е, сега ясно ли ви е защо сме на едно от последните места?

Скептиците със сигурност пак ще кажат да не ги занимаваме с измислени индекси. А и за какво щастие говорим, когато в света има толкова много конфликти и когато щастието за една страна е нещастие за друга. Инициативата на ООН обаче заслужава сериозно внимание, защото целта на тази класация е да се оказва въздействие върху държавната политика. В световната организация смятат, че щастието трябва да бъде държавна политика, а не само лична цел на всеки отделен човек. Затова в ООН предлагат на политиците в света да направят щастието главна цел за развитието на всяка страна.

Красива мечта, която в някои държави отдавна е превърната в действителност (или поне в една голяма част от европейските страни). За нас обаче тя все повече изглежда като утопия. Да сте забелязали някой от българските управници да си е поставил за цел щастието на народа?

А и какво е наистина щастие? Рекламодателите твърдят, че щастието идва от покупките и потреблението. Знаменитостите и медиите правят вид, че щастието е в красотата и славата. Политиците твърдят, че няма нищо по-важно от икономическия ръст и БВП. Истината обаче е, че щастието не идва от това какво потребяваме, как изглеждаме или колко печелим. Разбира се, че парите и вещите имат значение. Ние всички имаме нужда от хубава храна, качествени дрехи и удобни жилища. Когато обаче става въпрос за истински приоритети, повечето хора казват, че искат да живеят щастлив живот. Затрупаха ни с лъжливи представи за щастието и ние като че ли започнахме да забравяме какво е наистина важно за нас. Може би е дошло времето да си върнем щастието и да започнем наново да строим своята страна на щастливите хора!

 
 
Коментарите са изключени за Кой ни открадна щастието?