С подписване на споразумението за кооперираща държава между България и Европейската космическа агенция се отварят изключителни възможности за развитие на българската икономика, наука и бизнес, декларират от Министерството на икономиката.
Общоизвестно е, че „възвращаемостта на инвестициите в аерокосмическия сектор е в пъти по-висока, отколкото в други икономически отрасли“ заяви министърът на икономиката Божидар Лукарски на официалната церемония по подписване на споразумението, провела се вчера Министерство на икономиката.
Министърът е пояснил, че до този момент България е била единствената държава от ЕС, която не е имала възможност да се включи в този свободен „пазар“ на научни и технологични продукти и услуги, чийто годишен оборот достига до 6 млрд. евро.
С подписването на споразумението за страната ни се откриват широки възможности за активизиране на научния и индустриалния потенциал, осигуряване на достъп до върхови технологии и развитие на бизнес в аерокосмическия сектор. Съгласно споразумението България ще се включи и в петгодишната програма на Европейската космическа агенция (ЕКА) – „План за коопериране на европейски държави“, създадена специално за новоприетите държави членки на Европейския съюз.
В изявлението си министърът призова бизнеса научните среди да участват активно със свои проекти, за да се възползват максимално от големите възможности, които ни предоставя споразумението.
„Присъединяването на България е важен ден за Агенцията. Споразумението за кооперираща страна ще осигури на България директен достъп до програмите на ЕКА., е заявил представителят на ЕКА, Ерик Морел де Вестгавер.
„България се присъединява към една много успешна организация, която е насочена към бъдещето“, допълни той.
На събитието присъстваха първият български космонавт г-н Георги Иванов, представители на научните среди от Института за космически изследвания и на бизнеса./ Money.bg