Хиляди хора се събраха в парковете на японската столица Токио, за да се насладят на аромата и гледката на цъфналите череши. Преди седмица метеорологичната служба на Япония обяви началото на сезона на черешовия цвят, след като времето се стопли и температурите минаха 18 градуса.
Разцъфтяването на Токио е валидно и в буквалния, и в преносния смисъл. Напоследък секторът на недвижимите имоти бележи небивал възход. В последните 10 години пазарът на недвижимите имоти вървеше стремително надолу, но през последните месеци особен прираст отбелязва сектора на луксозните имоти в японската столица.
Това се дължи на факта, че японската стлица ще е домакин на Летните олимпийски игри през 2020 г. Така погледите на чуждестранните инвеститори бързо се насочиха в правилната посока. Това е довело до ръст от 10.8% в продажбата на жилища в Токио през 2013 г. в сравнение с година по-рано, независимо от факта, че количеството на предложенията за разглеждания период се е увеличило с 46% и е достигнало 28 340 предложения.
Вече са налице инвеститори от Хонконг, Сингапур и Тайван, които се оглеждат за апартаменти в скъпите квартали на японската столица като Рапонги, Акасака и Азабу. Там са най-изгодните оферти след като редица азиатски държави повишиха данъците си. За сметка на това йената поевтиня през последните две години, която направи японския пазар на имоти още по-привлекателен.
Междувременно Япония заяви, че не изключва варианта да се присъедини към Азиатската банка за инфраструктурни инвестиции, но на по-късен етап. Американските експерти изразиха безпокойство относно плановете на Япония и Китай да се присъединят към структурата. Причината е, че Азиатската банка за инфраструктурни инвестиции може да се превърне в сериозен конкурент в азиатския регион за Световната банка и Азиатската банка за развитие. Към днешна дата около 44 държави са заявили намерението си да се присъединят към новата Азиатската банка за инфраструктурни инвестиции.