Уорън Бъфет знае, че вредната храна ти е твърде вкусна, за да я забравиш. Дори ако ходиш редовно на фитнес, най-вероятно няма да пропуснеш да изпиеш в края на деня кутия безалкохолно или да похапнеш един хамбургер със сирене.
Всъщност Бъфет вярва във вредната храна – и като консуматор, и като инвеститор. Но докато храненето с т.нар. junk food вреди на здравето, инвестирането в компаниите, които я произвеждат, прави точно обратното – помага на портфейла на инвеститора.
А това се знае много добре от собственика на Berkshire Hathaway. Ето част от инвестициите на инвестиционно гуру в подобни компании:
1940 – Бъфет инвестира за първи път в Coca-Cola, днес той държи 9.2 процента от компанията
1972 – Бъфет купува производителя на бонбони See’s Candies за 25 млн. долара
1998 – Магнатът придобива за 585 млн. долара компанията Dairy Queen
2008 – Berkshire Hathaway инвестира 6.5 милиарда долара в Mars, производителят на дъвките Wrigley
2013 – Бъфет инвестира 12.25 милиарда долара в производителя на кетчуп Heinz заедно с бразилския фонд 3G Capital
2014 – финансира с 3 млрд. долара участието на Тим Хортън във веригата Burger King, като ще получи 9 процента дял в последствие
Днес Уорън Бъфет влезе в поредната си сделка с придобиването на гиганта Kraft Foods и сливането му с предишната му покупка Heinz. И тук важна роля изигра партньорският фонд 3G Capital.
Ако се питате защо Бъфет в цялата си инвестиционна активност не пропуска инвестиции в подобни компании, отговорът е лесен – „няма провален бизнес, който прави клиентите щастливи“, казва той.
Диетолози обаче не са съгласни с него и дори наскоро се обявиха публично срещу Бъфет и неговите инвестиции във вредни храни. Но дали това ще го спре? / money.bg