Македония е на дъното на класацията на страните в региона по корупция в бизнеса, се посочва в съвместния доклад на ООН и отдела за наркотиците и престъпността и на Европейската комисия (ЕК), представен в четвъртък в Брюксел.
Докладът, озаглавен „Бизнесът, корупцията и престъпността на Западните Балкани: влиянието на подкупите и други форми на престъпност на частното предприемачество“ е направен след разговор с повече от 12.700 компании и показва, че корупцията е третата най-голяма пречка за бизнеса в региона.
Според доклада, почти всяка десета компания, в пет сектора обхванати в проучването, е дала подкупи на държавни служители през изминалата година. Наблюдавани са секторите производство, строителство, търговия, обществено хранене и транспорт.
Най-много корупция има в Сърбия – 17 процента в Албания – 15,7 процента, Хърватия -10,7 на сто, Босна и Херцеговина 10.4 на сто. В Македония подкуп са били „принудени“ да дадат шест на сто от компаниите, а най-малко проблеми са имали фирмите в Косово и Черна гора, 3,2 на сто.
Повече от една трета от подкупите са под формата на пари, а в останалите случаи е платена храна, напитки или някаква друга стока. Средният размер на подкупите в региона възлиза на 881 евро, а най-високата сума се заплаща в Косово 1.787 евро. Средната стойност в Хърватия е 395 евро в Босна и Херцеговина 327, в Сърбия 935, в Албания 904, в Черна гора 830, а в Македония 689 евро.
Стимулите обикновено се използва за ускоряване на процедурите, по-добро лечение и финализиране на процедура, а често, за да се осигури благоволението на чиновниците за бъдещо сътрудничество.
Най-често се подкупват представителите на местните и регионалните власти, служителите на данъчните и митническите служби, както и служителите на фирмите за оказване на комунални услуги, следват полицаи, следователи, служители в кадастралните служби, както и в здравеопазването.