Днес виждаме по-голямо задкулисие. Това обяви премиерът на България в периода от май 2013-та до август 2014-та година Пламен Орешарски в ефира на БНТ.
В първото си интервю след подадената оставка Орешарски заяви, че хората, които са въвели термина „задкулисие“, днес го практикуват в далеч по-голяма степен.
Говорейки за задкулисие експремиерът не избегна отговора на въпроса „Кой?“, като изтъкна, че макар и любим въпросителен за неговия мандат на управление, то очевидно и сега той не е отшумял.
„Това беше политическо решение на БСП и ДПС“, обясни Орешарски избора на ДПС депутатът Делян Пеевски за шеф на ДАНС. Той разкри още малко от „кухнята на избора“, а именно – „аз имах известно скептично отношение, но го приех отново като компромис“.
Орешарски коментира и защо се е отказал от властта само година след заемането на премиерския пост. „Още по време на мандата си виждах нарастващо напрежение между двете партии, подкрепящи кабинета. Резултатът от евроизборите задълбочи това напрежение“, разказа бившият министър-председател и отбеляза, че моментът за подаване на оставка е бил избран след усетеното – „скърцане в партньорските взаимоотношения между БСП и ДПС“.
Орешарски обясни и думите си, че при сегашните управляващи задкулисието е по-голямо, като посочи, че неговото управление доста повече неща са били ясни.
„Сега виждаме как единия ден партии правят едно изявление, на другия ден гласуват по друг начин, сякаш нещо е станало през нощта“, загатна ескпремиерът и обърна поглед към одобрения нов дълг на страната ни от 16 млрд. лева.
„Този заем е прекалено голям, това е презастраховка“, отсече Пламен Орешарски и добави -„парламентът подписа твърде щедро един чек на кабинета без въобще да гледа сумата“.
Като финансист Орешарски призна, че наистина дълг се рефинансира с дълг, но въпросът е в размерите. „Значително по-малка сума би свършила работа. Поне още 2 млрд. лева можеше да се спестят“, пресметна още бившият министър-председател.
С коментара си за сегашната власт той не пропусна да отбележи, че по ирония на съдбата най-непримиримите критици на Тройната коалиция, сега са били принудени да направят четворна. „Такъв е политическият живот, понякога трябва да се правят компромиси“, посъветва заместниците си на „Дондуков 2″ Орешарски.
В хода на драматичната политическа седмица, белязана от оставки, експремиерът призна, че темата не му е особено интересна, но все пак я следи. „Останах с впечатление, че не промените от предния мандат, а сегашните промени за МВР са в основата на подадената оставка“, коментира още той и подчерта по адрес на Веселин Вучков, че когато се влиза в управлението с политически ентусиазъм, това свършва с много бързи разочарования.
Във въпроса за МВР място намери и разработката „Червей“. „На мен нищо не ми говори, не знам и на кого му говори нещо“, каза Орешарски и се зарече, че и през ум не му минавало като премиер да даде разпореждане за подслушване на протестиращи.
„Нямаше за какво да ги подслушваме. Една част от тях сами донасяха информация“, постави допълнителни въпроси бившият министър-председател, но отсече, че няма да каже кои от тези протестиращи са му лични познати. „По никакъв начин не съм упражнявал натиск върху шефа на ДАНС“, заяви още Орешарски и отбеляза, че той не е забелязал по-специално влияние на ДПС върху службите за сигурност по време на управлението си.
Не на последно място и една година след сдаването на властта ескпремиерът Орешарски направи равносметка на управлението „Никак не ми се иска да се връщам към 2013-та година, когато поехме мандата в доста сложна икономическа и политическа обстановка, в обстановка на социално отчаяние“, спомни си Орешарски. Той все пак е доволен, че именно тогава е успял да установи един нов стил на управление – този на толерантност, който виждал и днес.
Макар и с неизпълнено обещание за 250 хиляди нови работни места, експремиерът е убеден, че ако е останал на „Дондуков 2“ за пълен мандат, е щял да успее да ги открие.
В хода на равносметка Пламен Орешарски не пропусна и фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ).
„Спомням си петъка, в който ръководството на КТБ поиска от БНБ специален надзор. Тогава вече се чакаха избори и партиите не подкрепиха сценария ни за оздравяване на банката, като така максимализираха всичко лошо, което стана“, разказа Орешарски.
Той обърна поглед и към настоящия премиер Бойко Борисов и припомни, че тогава Борисов в ролята на опозиционен лидер е призовавал хората да теглят парите си. Сега всички ще плащаме за това, че тогава изкуствено се опита да се създаде предпоставка за цялостна банкова криза. / NewsBG