В днешно време улицата е тази, която храни децата, докато са на училище. Това заяви диетологът и специалист по здравословно хранене проф. д-р Донка Байкова, цитирана от Дарик. Според нея храненето на българските деца е споделена отговорност на цялото общество. Било въпрос на престиж българският ученик да излезе на улицата и да си купи пред останалите деца дюнер, пица или нещо в лъскава опаковка.
Диетологът обясни, че безконтролното хранене започва след прекрачването на училищния праг. Преди това малчуганите са под надзора на родителите си. Топлият обяд е от изключителна важност за децата, които прекарват по-голямата част от деня си в училище, категорична е проф. Байкова.
От своя страна председателят на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ Юлиян Петров коментира, че именно грижата за здравословното и физическото развитие на учениците липсва в проектозакона за образованието. Синдикалистът намира за недопустимо визията за това какви трябва да бъдат задължителните компоненти в учебното заведение да липсва в един толкова обемен закон.
Училищата в страната без физкултурни салони са около 600. Много от родните школа нямат и училищни столове, в които децата да получават здравословен обяд.
Задължението за здравословното хранене на учениците във всички класове да намери място в проекта, настоява синдикат „Образование“. Синдикалистите настояват и да има държавен финансов стандарт за това. / NewsBG