Парламентът удължи мандата на д-р Румяна Тодорова като управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) до избирането на нов. Това се наложи след като стана ясно, че стотици пациенти можеше да останат без лекарства, а медицинският персонал без заплати.
Поставени под въпрос са заплащането на дейността на аптеките за първата половина на януари, както и заплащането на болничната и извънболничната помощ за миналия месец. Така лечебните заведения няма да успеят в срок да се разплатят с доставчиците и няма да могат да изплатят възнагражденията на персонала си. Има реална опасност от съдебни искове към касата за лихви към забавените плащания.
„За пореден път парламентът постфактум трябва да поправя нечии грешки, коментира той и попита кой ще поеме политическата отговорност за това“, коментира след решението депутатът Емил Райнов от БСП. По думите му министрите на здравеопазването и на финансите са знаели, че мандатът на настоящия управител на Здравната каса изтича.
Мандатът на сегашния управител д-р Румяна Тодорова изтече на 12 февруари тази година. В сряда парламентът утвърди нови правила за избор на управител на НЗОК.
Очаква се до края на месеца да бъде избраннов шеф на касата. Засега е ясно,ч е кандидатите за поста са трима. Освен кандидатурата на настоящия управител в конкурса за поста ще участват и двама мъже.