Сравнително евтин нов метод може да увеличи здравината на метали като стоманата до десет пъти и да ги направи по-устойчиви на корозия, пише Technolgoy Review.Ако обработените метали преминат полевите тестове, новият производствен процес може да допринесе за изграждане на мостове и други инфраструктурни обекти, които издържат по-дълго. Методът може да намери приложение и при производството на по-леки и вследствие на това по-ефективни автомобили.
Базираната в Сиатъл млада компания Modumetal, която е изобретила метода, го комерсиализира в сътрудничество с петролните компании Chevron, Conoco-Philips и Hess. В момента части, произведени с новата технология се тестват при добива на петрол. Някои от видовете фосилно гориво съдържат корозивни химикали като водороден сулфид, които лесно повреждат оборудването. Методът може да направи тези части по-здрави, намалявайки цената на добиване на петрол по неконвенционални начини. И това е само първото от широка гама от приложения.
Създателите на технологията са използвали факта, че контролирането на структурата на металите в наномащаб им дава нови качества. Методът се прилага от известно време, но е досега беше твърде скъп при обработка на метални части с големи размери. Modumetal е разработила процес, който осигурява прецизен контрол на структурата на метала при производство на части с метри дължина. Изпълнителният директор на компанията Кристина Ломесней казва, че цената на обработката е като на конвенционални производствени процеси, какъвто е галванизацията. / Агенция Фокус