Археолозите на бъдещето може да се затруднят при проучването на цивилизацията на 21-ви век, тъй като информацията не се съхранява в писмена форма в случай, че дигиталната се изтрие, предупреди един от кръстниците на интернет, пише Engineering and Technology Magazine.
По време на конференция на Американската асоциация за научно развитие Винт Церф, един от създателите на интернет и настоящ вицепрезидент на Google заяви, че осланянето единствено на дигитално съхранение на книги, текстове и фотографии може да е недалновидно. “Ако мислим 1000 години, 3000 години напред в бъдещето, трябва да се запитаме, как ще запазим всички части, които възпроизвеждат дигиталните обекти, създавани от нас?”, изтъкна Церф. “Ние безгрижно хвърляме всички данни в нещо, което може да се превърне в информационна черна дупка, без да го съзнаваме”.
Церф подчерта, че бъдещите поколения може да се “чудят какви сме били”, тъй като ще се затрудняват да възпроизведат информацията, която сме оставили. Ученият визира следримския период, за когото знаем относително малко, защото не е имало писмени записи.
Едно от възможните решения, по думите на Церф, e “дигитален пергамент” – концепция, която се проучва от изследователи от университета Карнеги Мелън в Питсбърг, САЩ. Тя включва правенето на “моментални снимки”, за да се съхранят всички процеси, необходими за възпроизводството на даден обект, включително хардуера и операционната система. Тези моментални снимки би могли да се използват за пресъздаването на игра, снимка или таблица на компютър, който ще е “модерен” след столетия. / Агенция „Фокус“