Светът излезе от Студената война, за да влезе във фазата на студен мир. Така започна изказването си пред делегатите на конференцията по сигурността в Мюнхен българският президент Росен Плевнелиев.
„През 2014 започнахме нова фаза в европейската сигурност след Студената война. Бих я нарекъл Студен мир. Студен, защото все още виждаме манталитета на Студената война, при който Велики сили се събират, за да решават съдбата на други държави“, заяви президентът. Мирът е и студен, защото замразява конфликти като тези в Грузия, в Нагорни Карабах, а сега евентуално и в Украйна, каза още държавният ни глава.
Плевнелиев бе запитан и затова как страна като България се справя в ситуация, в която газът се използва като оръжие. „Бъдещето не идва по газопроводи, а чрез ефективност, устойчиво развитие и съзидание, а не чрез използването на енергетиката като оръжие“, отговори Плевнелиев. Той допълни обаче, че България осъзнава и каква е реалността в момента, и решението й е да продължи процеса на интеграция.
Преди изказването си, Плевнелиев се срещна с вицепрезидента на САЩ Джоузеф Байдън.
България планира да извърши амбициозни реформи за модернизация и за спазване на принципа на върховенство на закона, които вицепрезидентът Байдън приветства. България може да бъде фактор на промяната за целия регион, каза Джоузеф Байдън на срещата с Плевнелиев. Двамата обмениха мнения по ситуацията в Източна Украйна, по въпроси на енергийната сигурност и по напредъка в осъществяването на реформите у нас в ключови сектори.
Плевнелиев и Байдън споделиха позицията, че кризата в Източна Украйна има потенциал да дестабилизира региона на Югоизточна Европа. Затова е необходим диалог и задълбочаване на връзките между страните на Балканите, които да ускорят процесите на интеграция. „България е важен фактор в региона. Постигнахме много за последните 25 години. Сега обаче трябва да продължим да пишем история, като надградим демократичните институции“, каза Плевнелиев по време на разговора, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Плевнелиев беше категоричен, че страната ни е на прав път, има ясни приоритети и сега е моментът те да бъдат реализирани. България е напълно наясно с проблемите си и САЩ ще продължат да подкрепят всяка стъпка, която води до стабилност и сигурност, което е важно и за американските инвеститори, посочи от своя страна вицепрезидентът Байдън.
Стратегическото партньорство между България и САЩ ще намери конкретно изражение чрез дейността на сформираните работни групи в областта на сигурността и отбраната, енергийната сигурност, върховенството на закона и образованието и контактите между хората. Предстои да бъдат насрочени първи заседания на работните групи, които трябва да набележат конкретни стъпки за напредък на сътрудничеството в посочените области.
Енергийната диверсификация и изграждането на интерконекторната газова връзка с Гърция е от ключово значение за енергийната независимост на България, беше подчертано още по време на срещата. Обсъден беше и ходът на изпълнението на решенията от Срещата на върха на НАТО в Уелс и необходимостта от модернизиране на Българската армия за постигане на съвместимост с партньорските армии от НАТО. САЩ отново изразиха високата си оценка за приноса на България в мисията на НАТО в Афганистан. /БГНЕС