„Хубавото на тази програма е, че кара хората да започнат да си говорят. С години има съседи, които се мразят. Седнете и се разберете. Пийте по една ракия и подпишете документите. Трябва да си говорите“, посъветвала министърът на МРРБ, Лиляна Павлова хората, на проведената днес разяснителна кампания в Пловдив, информират от plovdiv24.bg.
„В Пловдив се наблюдава голям интерес към програмата за саниране. Самото сдружаване, събиране на съгласие, подготовката на документи изисква време. В Пловдив вече има 31 сдружения за първата седмица от началото на програмата, което е много добър резултат“, добавя министър Лиляна Павлова.
По думите и става ясно, че в зависимост от предписаните мерки средното време за ремонти отнема между 3 и 5 месеца.
Срещата с обществеността по повод представянето на Националната програма за енергийна ефективност е извършена съвместно с областния управител Розалин Петков, кмета на града Иван Тотев и кметове на общини от региона, допълва Money.bg.
„Етажната собственост, заедно с домоуправителя и строителя, е необходимо да изработят график за достъп до отделните апартаменти. По този начин ще се създаде организация и всеки ще знае кога ще се влиза в неговия имот, например, за подмяна на дограма или щрангове“, обясни министър Павлова.
В отговор на въпроси тя уточни, че собствениците на сградите, включени в програмата, трябва да осигурят място за складиране на материалите, необходими за прилагане на мерките за енергийна ефективност. Дали това ще бъде в мазето, на тавана, или на стълбищата, е решение на Сдружението.
„Държавата няма и не може да купи нови асансьори на всички нови панелни сгради в България. Това би струвало над 5 млрд. лв., което няма как да стане. Но това, което може да се направи, е при санирането да се въведат енергоефективни мерки.
Това означава лампата да изгасва, когато няма хора в асансьора, при повикване да идва само един, а не всички асансьори в блока, да се подмени електроинсталацията с нова“, обясни министърът на регионалното развитие.
След санирането за апартамент от 80 кв. размерът на данък-сгради се увеличава с 1.60 лв., показват изчисленията на данъчния софтуер. Ако жилището е основно – то данъкът ще е по-нисък, като в такъв случай реалното увеличение е 80 ст., а такса смет – 1.20 лв.
Освен икономическия ефект, програма има и социален. Покрай програмата съседите започнаха да си говорят и дори живущите в съседни блокове да се състезават помежду си кой по-напред да се регистрира в общината, показва вече практиката на кметовете.