Президентът на Руската федерация (РФ) Владимир Путин мърда границите си все по на Запад, по-надълбоко в Европа, като за целта се налага да търси пари в Китай, пише вестник The Daily Beast, цитиран от УНИАН.
„Но докато руският лидер граби съседите си, икономиката му се руши. Цената на петрола се срина, а върху него са стоварили и санкциите. Къде взима пари той, за да реализира псевдоимперските си планове? Отговорът е единствен: Китай“, пише западното издание.
Припомня се, че изтеклите капитали от Русия са около 150 млрд. долара заради войната в Крим и в Донбас. Като цяло, през 2014 г. заради изтичането на капитали валютните резерви на РФ са се сринали с още 130 млрд. – от 510 млрд. на едва 380 млрд. долара.
Но сумата от 130 млрд. е съпоставима с други интересни данни (от есента на 2013 г.) – тогава британският седмичник The Sunday Тimes („Сънди таймс“) разкри, че Путин е най-богатият човек в света с „империя“ от аналогична сума ($130 млрд.).
Тоест, можем всички да препоръчаме на посланика на РФ в София Юрий Исаков или пък на руския посланик в Лондон, да спасят страната от дълговата яма в Китай, като посъветват на лидера си да си извади на светло милиардите.
Руският народ се нуждае от тях и търсенето на парите в Пекин вече върви активно. Същевременно се търсят милиардите на президента от страна на американското финансово разузнаване, като европейците могат да се надяват само с тази задача да се е заела и Службата за борба с измами на Европейския съюз (ЕС) OLAF или пък Европол и Интерпол (и защо пък не ДАНС, която да следи по-внимателно парите на руските компании тук).
Иначе, за 130-те млрд. – това е почти двойно повече от най-богатия милиардер в света Карлос Слим, собственик на мексиканския национален телеком и редица медии. За сравнение най-богатите хора по версията на американското сп. Forbes („Форбс“) се оценява на между 50 и 70 млрд. долара. Според Forbes Russia например, най-богатият руснак, собственик на „Металоинвест“ и вестник „Коммерсантъ“ Алишер Усманов „контролира“ собствени активи за около 18 млрд. долара.
Според британския вестник, през цялото време, откакто е на власт, Путин е намирал начин „да съвместява успешно политиката със собствените си интереси“.
Медията също така твърди, че в управлението на „путинските предприятия“ участват „само близките роднини и приятели“ на държавния глава. „Това са племенниците Михаил Путин и Михаил Шеломов, съпругата на Путин Людмила и братът Игор. Съдейки по всичко, стремежът на Путин е отново да стане президент и това е обусловено най-вече от желанието да си запази в целостта цялата бизнес-империя“, разкрива още „Сънди таймс“.
Твърди се, че не се знае кои предприятия контролира Владимир Путин: „Това точно все още не е известно“. Според „някои слухове“, дочути от “Сънди таймс“, руският президент разполагал с цели 4,5% от акциите на държавния енергиен монополист „Газпром“ (с капитал над $100 млрд.)
Интересното е, че Владимир Путин беше на път индиректно да стъпи и на българския пазар. Това се обяснява с информацията на „Сънди таймс“, че притежава и не по-малко от 50% от акциите на трейдера Gunvor („Гънвор“) – най-едрия износител на руския газ, нефт и горива. Официално, компанията е на един от членовете на кръга „на приятелите на Путин“, дал интервю за руския „Форбс“ – казва се Геннадий Тимченко и е спаринг-партньор на руския президент по джудо. За щастие, неуспелият строител на отсечката на „Южен поток България“ бе принуден да продаде дяловете си в “Гънвор“, след като бе внесен в списъка за санкции в САЩ.
Още през 2012 г. ексшефът на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев призна, че ръководеният от него надзорен орган най-вероятно ще одобри лиценза за борсова търговия с ток за швейцарската компания на Тимченко „Гънвор“ – втория по обем сделки нефто и газов трейдер в света.
Междувременно, с подобно състояние Владимир Путин гони и бие най-богатите хора в историята – американския милиардер Рокфелер и руския му съвременник – император Николай Втори, който е контролирал между 100 и 150 млрд. долара в днешния еквивалент на сметките на царското семейство Романови в златни рубли и валута от началото на XX век.
Сумата от 130 млрд. е в пъти по-голяма от появилата се в западна преса преди 1-2 години – за около 40 млрд. евро лично състояние на руския държавен глава – за подобни цифри пише и водещият „путиновед“ – политологът с опозиционни убеждения Станислав Белковский.
Тогава един от лидерите на руската опозиция, съпредседател на партията „РПР-Парнас“ и бивш вицепремиер Борис Немцов издаде и доклад-брошура с информация за личното състояние и държавни разходи за Путин – оказа се, че е по-богат от западните си колеги със своите над 20 резиденции, авиоотряд с около 60 самолети и хеликоптери, яхта-подарък от Роман Абрамович и колекция луксозни шейцарски часовници.
Твърди се, че за Путин и любовницата му, гимнастичка Алина Кабаева, се строи дворец в Геленджик, недалеч от Сочи, за 1 млрд. долара.
„Най-евтините“ часовници, които Путин на два пъти дарява на работник и на момче, са на цена от 6,5 хил. долара. Италианските костюми по поръчка, правени за руския държавен глава, пък струват на данъколатците над 650 хил. долара годишно.