Давутоглу – последният премиер на Първата турска република

| от |

Мурат Йеткин, „Хюриет“

„Изпълнителната власт отива само при президента“. С това заглавие излезе вестник „Сабах“, следящ отблизо политиката на турския президент Реджеп Тайип Ердоган.

Информацията, която нямаше никакъв споменат източник, гласеше, че тази цел ще бъде в основата на предстоящата предизборна кампания на управляващата Партия на справедливостта и развитието /ПСР/.

Това съвпада с очевидната политическа цел Ердоган да бъде възхваляван за последните няколко години. Обаче Бешир Аталай, един от говорителите на ПСР и също така човек от старата гвардия на партията, отрече информацията сутринта на 29 януари с думите, че не става дума за официална партийна политика и работата все още продължава.

Статията в „Сабах“ се появи точно след изявление на Ердоган, в което той каза, че основна тема за предстоящите парламентарни избори, определени да се проведат на 7 юни, ще бъде „президентската система“. Тази система ще гарантира на президента разширени правомощия, но без втора камара на парламента като американския Сенат, която да прави проверки и равносметки на тези извънредни правомощия. Ердоган, който по конституция би трябвало да е партийно необвързан и не бива да участва в предизборната кампания, заяви пред репортери миналата седмица, че е разговарял с премиера Ахмет Давутоглу по въпроса и между тях двамата „няма проблеми“, свързани с това. Но според модела, който той изтъкна, няма въобще място и за премиер. Въпросът е дали Давутоглу е одобрил система, която ще отрече неговата роля и правомощия.

Следователно заглавието на „Сабах“ допринесе до объркване за плановете на Ердоган и на ПСР за промяна на турската административна система.

До обяд на неяснотите около източника на информацията беше сложен край от заместник-председателя на ПСР Мустафа Шентоп, който се появи на запис, в който казва, че целта на правителството за изборите е да осигури достатъчно голямо мнозинство за писането на нова конституция и въвеждане на силна президентска система. Но продължава да има неясноти около ролята на министерския съвет и министър-председателя.

В турската политика повечето неща са символични и, по съвпадение, точно когато Ердоган е имал среща насаме с Давутоглу в новия президентски дворец следобед, техниците бяха много заети да свалят от двореца Чанкая официалните президентски емблеми със слънце и 16 звезди. Чанкая преди беше резиденция и офис на всички турски президенти, като се започне от Мустафа Кемал Ататюрк, основателят на републиката. И докато отстранените емблеми бяха на път към новия дворец, Ердоган реши да направи публична изява, за да внесе яснота по своята позиция във вижданията си за президентската институция. Телевизионният канал TRT промени програмата си, за да включи в нея на живо предаването на въпроси и отговори с президента в 21 часа вечерта.

Всъщност Ердоган поясни неяснотите. Ако ПСР успее да си осигури достатъчно голямо мнозинство за промяна на конституцията, той ще подкрепи силна президентска система, в която президентът ще бъде единственият с изпълнителни власт /за разлика от сегашната конституция, която разделя правомощията между президента и министерския съвет/. Президентът ще оглавява кабинета и няма да има нужда от премиер, може би вместо тази длъжност ще има „Първи заместник на президента“, което не е като при системата, широко използвана от западните демокрации. Всичко това ще означава значителна концентрация на права в ръцете на президента, с ограничени проверки и равносметки върху тях.

Ако ПСР спечели с достатъчно мнозинство парламентарните избори на 7 юни, за да напише нова конституция или ако е в състояние да промени конституцията чрез референдум, на това може да се гледа като на началото на Втора република в Турция. Ако се стигне дотам, Давутоглу може да остане в историята като последния премиер на Първата турска република, доколкото плановете на Ердоган не включват никаква роля на премиера във втората република. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Давутоглу – последният премиер на Първата турска република