Георгиос Папандреу, гръцки политик
След провала на правителството да си осигури мнозинство при избора на нов президент на републиката, ние бяхме принудени от Конституцията да продължим нататък с национални избори в рамките на 25 дни.
Тези избори идват в ключов момент за държавата, тъй като ние сме все още в рамките на програмата на Европейския съюз, Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международния валутен фонд (МВФ).
Цялата политическа ситуация се колебае в двете крайности между сили, които играят със страховете и несигурността и други, които натрупват капитал от яростта и отчаянието.
Това напомпва крайнодесния и крайнолевия популизъм. Опортюнистичната и безотговорна реторика изобилства. Тази поляризация притиска умереното дясно и центъра, които, исторически погледнато, са основните застъпници на демокрацията и реформите в Гърция.
Изправяйки се пред тези обстоятелства, аз трябва да направя един смел политически избор. ПАСОК, партията, към която се причислявам от моите младежки години и следвах в продължение на много години, беше асимилирана в консервативните практики и политики.
По-точно, тя показва ясни признаци, че участва в клиентелистки политики, а не в такива, които се изправят срещу тях и се противопоставят на финансовото статукво, което упорито е на гръцката политическа сцена от десетилетия. Тази дефектна система е сърцето и на настоящата финансова криза.
Партията започна да се свързва със съкращенията на заплати и пенсии, с високите данъци, събирани от неефективни данъчни власти, вместо с доброто управление, справедливите данъци и дълбоката реформа, която вдигна товара от плещите на средната и ниската класа.
Прогресивните граждани от левия център имат нарастващо искане за създаването на алтернатива, на ново движение.
Консервативната „Нова демокрация“ ще се нуждае от известно време, за да се възстанови от очакваната си електорална загуба, докато популистката лява СИРИЗА ще бъде тествана в правителството. Единият тест ще е за стила й на управление. Те имат традиция на марксистки ленинизъм и събират левичарски движения, често пъти се обвързват с дълбоко авторитарни принципи. Управляването на неефективна държава с повече ляв авторитаризъм ще е катастрофа.
От друга страна СИРИЗА ще се изправи пред дилема по отношение на програмата на ЕС, МВФ и ЕЦБ. От една страна трябва да преследва политики, базирани на нейната популистка реторика от преди изборите, която лесно може да се сблъска с ЕС и да изкара от релси прогреса на Гърция, или от друга, да промени своя курс като направи някои сериозни сделки с партньорите за реалистичен план за дълбоки промени в Гърция.
Ние искаме радикална промяна в управляващите институции и призоваваме за промяна в политиката на ЕС, която разчита на проваления фокус на мерките за икономии.
Една по-широка програма на стимулиране в Европа би била добре дошла. Една живителна фискална програма със стимули и публични инвестиции в инфраструктура и обучения в Европа е задължителна.
Що се отнася до Гърция, аз предлагам свикването на международна конференция от експерти по въпросите на гръцкия дълг, за да се обсъдят различни начини за облекчаване на задлъжнялостта ни и която да е в помощ на преговорите ни с ЕС и МВФ. Нашето предложение е въпросите по отношение на гръцкия план и уговорките с нашите партньори относно дълга да бъдат решени на референдум.
Внимателно планирано допитване, което да одобри гръцкия план, ще е гаранция за нашите партньори в ЕС, че ние сме отдадени на пътната карта за промени в Гърция. Референдумът ще обвърже всички партии в опита да осъществят тези промени.
На икономическия фронт ние слагаме ударение на стабилната и справедлива данъчна система и инвестициите в зелената икономика, които ще засягат настоящите проблеми както на външните инвеститори, така и на гръцките граждани.
Що се отнася до някои от най-добрите анализатори, нашето Движение за промяна (KINIMA) е гръцката партия с най-ентусиазираните последователи. Мрежа от последователи е създадена в цяла Гърция.
Ние смятаме да използваме международния иновативен опит в създаването на движение, основано на принципите на широкото участие, обсъждането, самостоятелната организация, търсенето на решения в народа, продължаване на образованието и прозрачността.
Ако не влезем в Парламента все пак ще направим една много важна крачка, която мнозина не очакват. И все пак, за нас истинското изпитание ще бъдат следващите избори, които по всяка вероятност ще се състоят преди края на този мандат. /БГНЕС