Албания разглежда отношенията си със съседна Македония като стратегически, готова е да подкрепя суверенитета й, както и да засилва връзките си с всички страни от Западните Балкани в името на общите цели, подчинени на евроинтеграцията и напредъка.
Това са посланията, които пребиваващият в Скопие председател на албанския парламент Илир Мета отправи в реч пред македонския парламент.
Той посочи, че отношенията между Албания и Македония са стратегически за целия регион. „Всички политически сили в Тирана и Скопие носят отговорността и имат задачата да ги конкретизират и развиват, удвоявайки нашия общ ангажимент“, каза гостът, цитиран от агенция МИА.
Албанците и македонците, също както и гърците, сърбите, черногорците, бошняците и хърватите, живеещи с векове на един общ географски район, трябва да споделят общите стратегически интереси и да използват всички инструменти на сътрудничеството в името на нашата обща цел – бъдеще в Европейския съюз, изтъкна Илир Мета.
Ние не вярваме в промяна на границите на Балканите, а в пълното им изчезване, така както направи Европейския съюз – местоназначението, където искаме да бъдем заедно, и моделът, който искаме да приложим в нашия дом, посочи още гостът.
Той смята, че е необходимо разработване на интелигентни и прагматични политики, прокарващи коридори, които ни свързват, скъсявайки разстоянията, които ни държат далеч, за да се създава важен двигател на икономически растеж и благосъстояние. Според него, конкуренцията днес се провежда между регионите, а не между държавите.
Лидерът на албанския парламент подчерта, че всяка страна в региона следва траекторията на интеграция с ЕС. Той изрази благодарност за активното и конструктивно участие на Македония във всяка една регионална инициатива.
„Албания е наясно с важността, която има в региона, като се вземе предвид, че албанци живеят в пет страни в региона. Нашата регионална политика е тясно свързана с подхода ни за растежа на благосъстоянието на всички наши граждани“, заяви Мета.
Той добави още, че страната му стои далеч от националистически алтернативи: „Убеден съм, че се намираме пред един исторически момент, в който различията остават на заден план различия и трябва да говорим за съвместни проекти, за енергията, за индустрията, нашата прекрасна околна среда, агропроизводството, образованието, транспорта, туризма и здравеопазването“.
Развивайки тезата за евроинтеграцията, гостът изтъкна, че трябва да се засилят съвместните усилия за изграждане на железопътната линия между Македония и Албания: „Бързата реализация на тази железопътна линия е стратегическа неотложност за Албания и Македония“, посочи Мета.
В речта си Илир Мета се спря специално на двустранните отношения. Той изтъкна, че е дошъл Скопие, за да изрази ясно послание за искрено приятелство и да потвърди, че Албания, като съсед и като страна-членка на НАТО, напълно и неотклонно подкрепя Македония по нейния път към евроатлантическите интеграция. Според него, за изграждането добросъседство трябва да се работи за увеличаване на взаимното доверие. „Убедени сме, че пътят на разбирането и положителното сътрудничество е израз на волята на народите, които ние представляваме. А народите ни искаха и искат, мир, сътрудничество и просперитет“, добави Мета.
Той увери, че Албания и албанският народ подкрепят стабилността, суверенитета и икономическото развитие на Република Македония. „Ние споделяме визията на нашите съюзници, че Македония, нейната стабилност и суверенитет, са съществена необходимост за траен мир в допълнение към напредъка на целия наш регион. И за това сме и сме готови да дадем нашия принос“, посочи Мета.
В същото време той каза, че трябва да се положат още усилия за изграждането на устойчиви мостове на сътрудничество. Гостът подчерта, че македонците и албанците са известни на Балканите като майстори на каменните мостове, които не поддават във времето.
„Нашите политически класи, трябва да следват с още повече страст тези дарове на нашата обща история. Защото философията на мостовете, които свързват планини и народи, където се осигурява общуването, обмена и сътрудничеството, е победилата философия на Европа, която миналия век преживя две световни войни. Войни, които през съвременна призма на ЕС, изглеждат абсурдни“, заяви Мета. /БГНЕС