Елози Кузин, Агенция Франс прес
Изборна победа на гръцката крайнолява партия СИРИЗА на изборите в неделя може да доведе Европа до повратна точка.
Предсрочните избори в Гърция в края на тази седмица ще бъдат следени с особен интерес в Испания, която гледа на тях като на сондаж за местните избори през май и национални през ноември. И в двете държави левите партии СИРИЗА и „Подемос“ са на челните места в социологическите проучвания. Йорге Лаго, член на гражданския съвет на „Подемос“, признава, че партията гледа едновременно с „надежда и разсъдливост“ на потенциалната победа на СИРИЗА в Гърция. „С надежда, защото алтернативите на политиките на икономии имат шанс да дойдат на власт в Европа, … но също и с притеснение, заради евентуалния отговор на институциите, които не са били демократично избрани като Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международния валутен фонд (МВФ) – тройката, които до сега налагаха политиката на страха.
Испания, също като Гърция, въведе строга програма на икономии. Правителството на Марияно Рахой приложи програма за ограничаване на харчовете и повишаване на данъците, за да спести 150 млрд. евро през периода 2012-2014 г. Тези мерки обаче дойдоха на фона на увеличаваща се бедност, като 23,7% испанци в трудоспособна възраст в страната нямат работа. Това нарежда Испания на второ място по този показател, пред нея е само Гърция, където безработицата достига 25,8%.
И двете страни плахо излизат от рецесията, като Мадрид очаква 1,4% растеж през 2014 г., а Атина – 0,6%. В същото време консервативните правителства и в двете страни предупреждават, че ляво ориентираните протестни партии могат да попречат на възстановяването. „Ние започнахме да излизаме от кризата, нуждаем се от стабилност, не несигурност“, предупреди Рахой по време на посещение в Атина миналата седмица при своя колега Андонис Самарас.
Генералният секретар на „Подемос“ проф. Пабло Иглесияс също нагази в предизборната кампания в Гърция, като подкрепи лидера на СИРИЗА Алексис Ципрас. Иглесияс заяви, че ще се присъедини към Ципрас на финалното шествие на партията в Атина този четвъртък.
Същата диагноза
СИРИЗА и „Подемос“ имат обаче „различни траектории“, казва Йорге Лаго. Основана през 2000 година, СИРИЗА събира в себе си бивши марксисти, социалдемократи, троцкисти и други. „Подемос“ от своя страна беше родена през януари 2014 г. след протестното движение срещу политиките на икономии. Тя отказва да бъде определяна като лява партия, въпреки че политиката й е определено левичарска. Според Лаго обаче и двете споделят сходното виждане, че трябва да бъде сложен край на икономиите и то веднага.
„Подемос“ иска одит на испанския дълг, който в края на септември достигна 96,8% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната.
В Гърция държавният дълг достигна огромните 175% от БВП, като страната още не може да се съвземе от рецесия, нито пък да предоговори изплащането на дълга. Ана Филини, водеща фигура в СИРИЗА, е убедена, че партията предлага визия за Европа „без бедност, където лявото ще играе активна роля“.
Пътят, който са избрали и двете партии, е резултат от „един и същи феномен“, казва проф. Луис Ориолс от университета „Карлос Трети“ в Мадрид. Той е отговор на „икономическата криза в контекста на единната валута“, която в „задлъжнели нации като Испания и Гърция ограничава техния капацитет да предложат алтернативи политики“. „Има усещане в обществото, че тези партии могат да бъдат решение не само на икономическата криза, но и на демократическата криза“, казва още Ориолс.
Победа на СИРИЗА на парламентарните избори в неделя ще бъде „много важно за „Подемос“ и всички други такива партии“ в Европа, коментира Хосе Игнасио Торебланка, анализатор в Европейския съвет за външна политика. Това ще изпрати послание, че има „реална възможност“ те да управляват и че това не е „утопичен проект“, казва той.
След Гърция и Испания избори идват и Ирландия – не по-късно от април 2016 г. Там левицата, която застава срещу политика на ограничения, също се очаква да спечели сериозни резултати. /БГНЕС