Президентът Росен Плевнелиев заяви, че ще окуражи правителството и Народното събрание да проведат необходимите реформи. Държавният глава и вицепрезидентът Маргарита Попова направиха отчет за работата си през последните 3 години от своя мандат на специална пресконференция.
Росен Плевнелиев заяви, че това е бил период на различни международни и вътрешни кризи:
Особено големи предизвикателства, с които се сблъскваме за първи път в нашата най-нова демократична история, а именно, най-тежка световна икономическа и финансова криза от 80 години насам, най-тежката криза в ЕС от неговото създаване досега, фалираха държави, банки. Популизмът и национализмът в Европа се засилиха. Бяха поставени под въпрос основни теми на Съюза. България преминава през комбинация от кризи, в това число политическа, демографска, икономическа и социална.
Президентът изрази надежда, че кризата на тежко политическо противопоставяне е останала в миналото. Според него първите симптоми за това вече са налице. Държавният глава даде висока оценка на новата политическа култура на преговори и съставяне на коалиции, каквато наблюдавахме след провеждането на последните парламентарни избори през октомври.
Основният герой в България през последната година е гражданското общество, подчерта държавният глава:
За мен истинският герой на отминалата година е българското гражданско облщество. То показа, че далеч е надраснало нивото на политическата класа и е развило безпогрешна чувствителност към всичко нечестно и задкулисно. Гражданското общество в България е истинският гарант за европейско демократично развитие на страната и аз ще продължа да го подкрепям по всеки възможен начин. През изминалите три години показах, че мога да нося моята конституционна отговорност и то в кризисна и непредвидима среда, на масови протести и комбинация от вътрешни и външни кризи. Ще продължа и занапред да изпълнявам отговорно своите конституционни задължения, да чувам гласа на народа и да подкрепям гражданското общество в неговите справедливи искания. Вярвам, че демокрацията, европейското развитие и модернизацията на България нямат алтернатива.
Росен Плевнелиев констатира, че страната ни разпределя малкия ресурс, с който разполага, неправилно. Според него това се дължи на факта, че има много нереформирани сектори. По тази причина държавният глава обеща да окуражи правителството и парламента да проведат необходимите реформи, като според него не търпят отлагане кардинални промени в областта на здравеопазването, образованието, енергетиката.
Ще работя за това 2015-а година да бъде година на реформи. Зададохме смислени приоритети в енергетиката, модерна инфраструктура, дългосрочно планиране в страната. Зададохме посоката за продължаване на реформите в енергетиката, сигурността.
Българският народ ще накаже всеки, който през 2015 година си прави сметките, а не работи по националните проблеми и приоритети, посочи Плевнелиев:
Ако Борисов се кандидатира за президент, какво ще направя аз, отговорът е ясен. През 2016 година, когато му дойде времето ще чуете моята категорична позиция. 2015 година е годината на действието, не на сметките.
Президентът отново призова прокуратурата, ДАНС, КФН, Комисията за конфликт на интереси и за придобиване на имущество от престъпна дейност да си свършат докрай работата по случая с КТБ:
Ако се повтори 96-та година, заметеният преход на България ще продължи с още едно поколение. Припомням, 12 банки фалираха през 96 година. Всичките бяха свързани или собственост на агенти на Държавна сигурност. Парите бяха откраднати, пенсионните фондове бяха нулирани, държавните пари бяха откраднати, един лев не бе върнат, един не бе осъден. Ако това, което се случи 96-та година се случи и през 2015 година, ние ще покажем, че не се учим от грешките си. Това е трагично и е покана за бедност.
Президентът подчерта, че работи добре с правителството, няма противоречия, а отношението му с управляващите се базират на дискусията по проблемите и търсене на решения. Той смята отново да постави темата за провеждането на референдум за промяна на изборните правила, която ще бъде дискутирана в партиите през февруари по време на традиционния месец на политическите консултации на държавния глава. Плевнелиев предлага референдумът да се проведе заедно с местните избори.
Президентът отдели значително внимание и на външната политика. Той категорично се противопоставя на политиката на Москва. Според него България не трябва да седи в ъгъла в решителен момент и да играе ролята на нечий „троянски кон“.
Президентът постави акцент и върху превъоръжаването на България.
Искам България да не бъде пасивен, а активен член на НАТО, заяви Плевнелиев.