Как да се справите с дискомфорта от часовата разлика

| от |

Голямата часова разлика води до екстремна психическа и физическа умора. На човек му е трудно да се адаптира към новото часово време и климат като най-честото нарушение е в режима на съня. Това може да се окаже много дразнещо, особено в началото на кратката мечтана почивка. Типични симптоми са чувството на замаяност, дезориентация, главоболие, отпадналост, сънливост или безсъние, липсата на настроение. Режимът на съня е вероятно съвсем да се обърка.

Бързото пресичане на часовите пояси, което се случва при дългите полети, нарушава естествения биоритъм на организма или т.нар. вътрешен часовник.

Процесите в тялото протичат непрекъснато, а биологичния часовник определя промените във физиологичното и умствено състояние на организма в хода на денонощието. Докато нашият ум разбира, че сме преминали в друга часова зона, то за тялото, органите и вътрешните процеси е по-трудно да се адаптират. По принцип след пресичането на една часова зона е необходим поне около един ден, за да се възстановим. От тук следва, че при по-дългите полети е нужно повече време.

Традиционната китайска медицина може да помогне да се справим с дискомофорта, предизвикан от часовата разлика след полет до другия край на света.

За да възстанови нарушенията в организма, традиционната китайска медицина използва цялостен подход, т.е. лекува не само тялото, но и ума и душата. Има няколко метода, които биха помогнали да се справите по-бързо с последствията от смяната на часовия пояс.

1. Билкова терапия

Билките са често използвано средство, което помага на организма да се възстанови. Препоръчително е да започнете приема на някои билки няколко седмици преди пътуването, за да е по-бърз ефектът. Ехинацеята и жълтият кантарион се твърди, че са особено ефективни в подобни случаи.

Пасифлората се препоръчва за намаляване на тревожността и ви кара да се чувствате по-спокойни като цяло. Сибирският женшен е добър в борбата с негативните аспекти на пътуването и повишава издръжливостта. Китайският лимонник (五味子) ще ви накара да се почувстват по-енергични и бодри след дългия полет. Лайката има лек успокояващ ефект и затова е отлично средство за по-добър сън през първите няколко нощи на новото място. Валерианът също е добро средство срещу безсънието.

2. Храненето

За да се почувствате добре по-бързо, е важно да внимавате и с какво се храните. Избягвайте пикантната и мазна храна. Алкохолът може да влоши негативното влияние на часовата разлика. Затова най-добре ограничете приема на алкохолни напитки и в замяна на това пийте колкото можете повече вода, докато сте в самолета.

3. Масаж на акупунктурни точки

За да помогнете на организма да се адаптира към новите условия, може още по време на полета да масажирате някои биоактивни точки. По този начин ще позволите на жизнената енергия да се движи свободно по меридианите и ще поддържате хармонията в организма. Можете да масажирате точките и веднага след като пристигнете.

В средата между веждите се намира акупунктурната точка Интан(印堂穴). Масажът на тази точка ще намали стреса и ще ви накара да се почувствате по-спокойни.

Точката Шънмън(神门穴) се намира от вътрешната страна на китката под кутрето. Масажирането й помага при безсъние.

На ушната мида се намират рефлекторни зони, свързани с целия организъм. Масажът на ушната мида стимулира потока на енергията в цялото тяло и му помага да се отпусни.

4. Акупунктура

Ако на мястото, където отивате, може да откриете добър специалист по акупунктура, не се отказвайте от услугите му. Акпунктурата подобно на акупресурата стимулира определени биоактивни точки, с което облекчава напрежението и стреса за организма, стимулира потока на жизнената енергия Ци и кръвта.

5. Масаж на цялото тяло

Масажът на цялото тяло е приятен и ефективен начин да намалите напрежението и да облекчите неприятните последствия от часовата разлика. Но не се доверявайте на всеки. По-добре потърсете професионални масажни салони и се насладете на отпускащото действие на масажа почти веднага след като се приземите.

Препоръчително е да изберете нощен полет, за да успеете да поспите, колкото и трудно и неудобно да е това. Важно е и като пристигнете на новото място, ако това се случи да е през деня, да не бързате да лягате, а да изчакате нощта. Така ще ви е по-лесно да се адаптирате към новия часови пояс. Опитайте се на следващата сутрин да се събудите в обикновеното за вас време и да не се излежавате много дълго. Желателно е и да се въздържите от следобедната дрямка през първия ден на новото място.

 
 
Коментарите са изключени за Как да се справите с дискомфорта от часовата разлика