Палестинците обявиха, че ще внесат проекторезолюция в Съвета за сигурност на ООН определяща краен срок за изтеглянето на Израел от палестинските територии, въпреки предупреждението на САЩ, че ще блокират документа.
Палестинския посланик в ООН Рияд Мансур заяви, че планът за двегодишен график за израелско-палестинския мирен договор ще бъде внесен в сряда във формат, позволяващ гласуването му.
Държавният секретар на САЩ Джон Кери се срещна в понеделник с израелския премиер Бенямин Нетаняху за договаряне на американската реакция.
В коментар пред репортери преди срещата си с главния палестински преговарящ Саеб Ерекат в Лондон, Кери каза, че е наложително да се понижи напрежението и така да се даде възможност да се намери път към продължителен мир.
„Ние всички разбираме предизвикателствата, произтичащи от този конфликт. Ние всички разбираме, че там се е насъбрало разочарованието и на двете страни и то е много дълбоко. Ние всички знаем, че рискът от ескалация е постоянен и е реален“, каза Кери.
Кери заяви още, че САЩ са заявили „липса на решимост“ за всяка евентуална резолюция на ООН относно палестинска държава.
След разговорите си с Ерекат, Кери се срещна с ръководителя на Арабската лига Набил ел Араби. Срещите се състояха ден преди палестинските дипломати да заявят, че предложението им за резолюция може да бъде внесено за разглеждане от Съвета за сигурност.
Разговорите в Лондон последваха след множеството срещи по усилията на Кери в понеделник да оцени ситуацията, което включваше разговори с израелския премиер Бенямин Нетаняху в Рим и министрите на външните работи на Франция, Великобритания и Германия в Париж.
Предложението, разпространено от Йордания, определя срок от две години за края на израелската окупация.
Друго предложение, обсъждано от Франция, Великобритания и Германия, поставя краен срок само за постигането на решение на мирните преговори.
Резолюция на Съвета за сигурност ще се нуждае от одобрението на девет от 15-те членове. Всяка от петте постоянни страни-членки на Съвета може да наложи вето на резолюция. Това са Великобритания, Франция, Китай, Русия и Съединените щати. САЩ и преди са се възползвали от възможността за налагане на вето да предотвратят предишни действия на Съвета във връзка с Израел./Voice of America/Фокус