Една година ще имат всички българи, родени след 31 декември 1959 г., за да потвърдят избора си на частен пенсионен фонд, или натрупаните им пари за втора пенсия ще отидат в НОИ.
Това предвиждат текстовете за промени в Кодекса за социално осигуряване, внесени от депутати от ГЕРБ. Днес те ще бъдат обсъждани от бюджетната комисия при второто четене на бюджета на държавното обществено осигуряване за 2015 г., съобщава в. „24 часа“.
от 1 януари до 31 декември 2015 г. В противен случай НОИ ще прибере партидата. Натрупаните по партидите им средства са над 7 млрд. лв. Според вносителите на текстовете това било активно упражняване на правото на свободен избор.
Тази схема бе приложена от унгарския премиер Виктор Орбан през 2010 г. и бе окачествена от Европейската комисия като национализация.
Предложението противоречи на обсъждания при премиера Бойко Борисов вариант и меморандума между синдикатите и правителството, обясни вицепрезидентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов. При премиера е било обсъждано записаните в частни фондове изрично да пожелаят да бъдат прехвърлени в НОИ, а не да потвърдят, че остават в частния фонд, обясни Манолов.
Държавният осигурителен институт ще получава служебно осигуровките на влизащите тепърва на пазара на труда млади хора, ако те изрично не сключат договор с частен фонд, предвижда друг текст от промените.
Освен това, веднъж попаднал в НОИ, човек няма да може да си прехвърли осигуровките и натрупаните по личната партида средства обратно в частен фонд. Причината е, че в НОИ средствата от осигуровките няма да се трупат в лична партида, а ще влизат в солидарния фонд, обяснили експерти от правителството, които са участвали в писането на текстовете.
Хората, които се осигуряват в НОИ, ще получават една пенсия до живот и в пълен размер. Тези, избрали частните фондове, ще имат две пенсии – намалена от НОИ и допълнителна от универсалния пенсионен фонд.
Предложението заплашва капиталовия пазар и реално ликвидира модела с личните осигурителни вноски, коментира председателят на социалната комисия в НС Хасан Адемов от ДПС.
Правото на избор дали човек да се осигурява в частен фонд, или в НОИ бе включено в меморандум между премиера Бойко Борисов и синдикатите в неделя по обяд по предложение на финансовия министър Владислав Горанов. То е подкрепено от КТ „Подкрепа“, а КНСБ още обмислят позицията си.
До 7% достига доходността на натрупаните в универсалните пенсионни фондове лични осигурителни партиди, показват последните данни на Комисията за финансов надзор за 2013 г.
Фондовете за втора пенсия са успели да докарат на осигурените в тях между 4,12 и 7,56% годишна доходност за периода 31.12.2011 г. – 31.12.2013 г., сочат данните на комисията. Това означава, че активите им са се увеличили средноаритметично с 6,01 на сто. Определена е и минимална доходност, задължителна за всички универсални пенсионни фондове, от 3,2%.
Сравнение с лихвите по банковите депозити показва, че спестяванията за втора пенсия са били по-доходоносни. Средната лихва по депозитите според БНБ за периода 2011-2013 г. е била 4,5%, или с 2,5 на сто по-ниска от тази на пенсионните фондове. В НОИ пък доходност и лични партиди няма.
Доходността по партидите би могла да бъде и по-голяма, ако се разрешат т.нар. мултифондове. При тях част от натрупаните пари ще отиват за по-рискови, но и по-доходни инвестиции. Хората пък не губели натрупаните си лични средства, защото те са застраховани.
Средно по 1700 лв. са били натрупаните средства на човек в универсалните пенсионни фондове в средата на тази година. Тази сума обаче е подвеждаща, тъй като размерът на личната партида зависи само и единствено от размера на правените вноски. Според Кодекса за социално осигуряване 5% от дохода се внасят като осигуровка в универсален пенсионен фонд, т.нар. доброволно задължително осигуряване. Така при заплата от 1000 лв. всеки месец в личната партида влизат по 50 лв., но при заплата от 2000 лв. във фонда вече се натрупват по 100 лв. месечно и личната партида е по-голяма.
Допълнителните пенсии от универсалните пенсионни фондове би трябвало да почнат да се плащат от 2025 г., ако възрастта за пенсиониране стане 65 г. за мъжете и жените. Те ще са доживотни, а при смърт натрупаната по партидата сума се изплаща на наследниците еднократно.
От асоциацията на пенсионните дружества отказали коментар за готвените промени, преди да видят конкретните законодателни текстове, предложени от управляващите. /БГНЕС