Иракския премиер поиска повече военновъздушна мощ от Съединените щати за засилване на офанзивата срещу екстремистите от „Ислямска държава“, докато министър на отбраната на САЩ Чък Хейгъл пристигна на необявено посещение в Багдад във вторник.
В началото на среща с Хейгъл, министър-председателят Хайдер ал Aбади каза, че засилените въздушни удари от водената от САЩ международна коалиция и използването на допълнителни тежки оръжия ще ускорят постигания напредък от иракските сухопътни войски срещу крайната радикална групировка.
„Ние сме много благодарни за подкрепата, която ни е дадена“ каза Абади на Хейгъл при срещата на двамата в офиса на премиера, намиращ се в укрепената Зелена зона в иракската столица. По думите му, групировката ислямска държава е „в етап на упадък в момента“.
„Нашите сили напредват по суша. Но те се нуждаят от повече въздушна мощ и още тежки оръжия. Ние се нуждаем от това“, подчерта Абади.
Искането на иракския лидер подчертава напрежението в американско-иракските отношенията, като Багдад настоява за по-агресивна помощ от тази, която Вашингтон предоставия домомента.
Посещението на Хейгъл идва четири месеца след като Съединените щати започнаха въздушната кампания срещу позициите на „Ислямска държава“ в Ирак. Ударите след това бяха разширени до втори фронт в съседна Сирия.
При пристигането си в Багдад, Хейгъл каза на група американски и австралийски войници, че в крайна сметка от Ирак си зависи да се защитава и да се самоиздържа.
„Точно както в Афганистан, това е тяхната страна, те трябва да водят, те са тези, които ще трябва да отговаря за крайните резултати,“ заяви Хейгъл.
„Ние можем да помогнем, ние можем да се обучаваме, ние може да съдействаме, можем да съветваме – и ние правим това, и ние ще ги подкрепяме – но приобщаването към правителство, към което всички иракчани могат да се присъединят и да бъдат част от него, и да му имат доверие и вяра, ще бъде от съществено значение за бъдещето им“, каза той.
Хейгъл предположи, че във виждането на САЩ успех на бойното поле е само част от отговора. Всеобхватно правителство в Багдад, които би могло да обедини всички иракчани, е ключът към цялостния успех на страната.
В стремежа си да постигне това, Абади – шиит, встъпил в длъжност през септември – работи за изграждането на съюзи със сунитските племена, и постигна споразумение за износа на петрол с полуавтономния кюрдски регион след месеци на спорове.
В понеделник, минитърът на отбраната каза, че иракските сили са постигнали „нов импулс“ в усилията да си върнат териториите, които групировката „Ислямска държава“ завзе в северната и западната част на Ирак по-рано тази година.
Президентът на САЩ Барак Обама е одобрил изпращането на около 3100 войници в Ирак, за да се осигури обучение и консултации.
Командващият водената от САЩ коалиция, генерал-лейтенант Джеймс Тери, заяви в понеделник, че коалиционните партньори също са обещали да изпратят 1500 военни съветници.
Тери заяви, че след първоначалните успехи през юни на „Ислямска държава“, то сега групировката е в отбранителна позиция и се опитва да се задържи в териториите на Ирак под неин контрол. Но той подчерта, че екстремистите все още са в състояние да извършват нападения./VOA News/Фокус