Честването на 250-ата годишнина от основаването на най-известния руски музей, Ермитажа, започна с полагането на цветя на гроба на неговата основателка, императрица Екатерина Велика в Петропавловския събор, съобщи за ТАСС директорът на музея Михаил Пиотровски. В музея почитат паметта на императрицата и всяка година в деня на Света Екатерина, който се отбелязва на 7 декември, организират „Дни на Ермитажа“ с откриването на нови изложби, предава БНР.
Юбилеят, който се чества сега, е свързан с началото на закупуването на картини за „ермитажната“ галерия. По думите на заместник-директора на музея Владимир Матвеев, няма точна дата, на която да е основан музеят. Историята на Ермитажа започва от 1764 година, когато е подписан указ за закупуване на колекция картини от берлинския търговец Йохан Ернст Гоцковски. Придобити са 225 произведения, предимно на фламандски и холандски художници, сред които платна на Рембранд, Халс, Стен и други. Колекцията е разположена в стаите над покоите на императрицата в Малкия Ермитаж и не е била достъпна за широката публика. Само близките приятели на императрицата, поканени на вечеря, са можели да попаднат в тези покои, изкачвайки се по тайна стълба. Първоначално тук се е намирала голяма част от сбирката с произведения на приложното изкуство на Запада и Изтока, монети, медали, миниатюри, картини.
На всичко това се любуват мишките и аз – пише императрицата на европейския си агент Мелхиор Трим, който й е помагал да формира колекцията си. Според свидетелства на съвременници, достъпът до дворцовата картинна галерия е бил отворен само за тесен кръг любители на изкуството, а също за дипломати. При това повечето от последните, признавайки ценността на платната, са се оплаквали от липсата на система при излагането, от лошото осветление. Скептиците са пускали язвителни забележки за това, че тук има и много посредствени неща. Самата императрица Екатерина Велика е признавала, че нищо не разбира от живопис и от музика. Нейната колекционерска страст е била свързана със събирането на гравирани камъни, които купувала в огромни количества. В своя „ермитаж“ ( от френски място за уединение) императрицата е организирала весели неформални сбирки, за които са били създадени специални правила. Такива са например да не се внасят шпаги, гостите да са весели и нищо да не развалят, да чупят и гризат.
Общата площ на музея сега е 127 478 кв. м. Състои се от няколко сгради – Зимен дворец, Малък Ермитаж, Стар Ермитаж, Нов Ермитаж, Ермитажен театър. В комплекса се включват и Меншиковския дворец, Източното крило и имперската фабрика за порцелан.
В Ермитажа се съхраняват над 3 млн. произведения на изкуството от цял свят. Това го превръща в най-големия музей в Русия и един от най-големите и старите художествени и културно-исторически музеи в света.
Информацията е на БТА.