Рублата се обезцени рязко в петък сутринта, падайки под 50 рубли за долар, след като ОПЕК отказа да намали нивата на добив на петрол и това доведе до нов спад на цените. Руската валута стигна 49.90 рубли за долар, удължавайки продължаващото вече седмица обезценяване, увеличаващо вероятността от намеса на централната банка за стабилизиране на пазара.
У Росії «чорна п’ятниця» – обвал на ринку #нафт‘и і падіння #рубл‘я http://t.co/HASgxEo3iX крымреалии pic.twitter.com/tTXaqVdU8Y
— Крым. Реалии (@krymrealii) November 28, 2014
Рублата, намираща се на рекордно ниски нива, изгуби около 10% спрямо долара от понеделник насам. ОПЕК обяви в четвъртък, че няма да намали добива и така да спре спада на цените, в резултат на което петролът падна под 72 долара за барел. В петък сутринта цената на суровия петрола беше около 71.70 долара, падайки от постигнатите през лятото 115 долара за барел. Около половината от бюджета на Русия зависи от износа на енергоносители, поради което падането на цените има незабавен негативен ефект върху руската валута и цените на акциите на руските компании.
Нефть упала ниже $72 за баррель и обвалила рубль http://t.co/K39tGFL9NI pic.twitter.com/TmXe8Ua92y
— Белорусский партизан (@belpartisan) November 28, 2014
Рублата вече изгуби над 30% от стойността си спрямо долара тази година, заради понижаването при цените на петрола и санкциите на Запада заради украинската криза.
Централната банка приложи по-рано през месеца свободно плаваща валутен курс, след като изразходва над 70 млрд. долара в защита на рублата от януари насам, носи запази правото отново да се намеси на валутния пазар при заплаха от финансова нестабилност.
„Ключът е нагласата на централната банка и какво ще е нужно за нея да се намеси. Падащите цени на петрола оправдават слабата рубла. Все пак, темпът на обезценяване на рублата и общественото поведение са нещата, които очакваме да определят нейните решения”, коментира главният валутен стратег на „Сбербанк” том Левинсън.