Глобалното затопляне пречи на борбата с бедността

| от |

Климатичните промени може да подкопаят усилията за премахване на крайната бедност по цял свят, предупреждава Световната банка. В нов доклад за ефекта от глобалното затопляне, банката посочва, че бързото покачване на температурите ще намали сериозно добивите на зърно и запасите от вода в много райони, и вероятно ще забави усилията за намаляване на бедността сред населението.
„Климатичните промени представляват значителен и растящ риск за процесите на развитие, което може да подкопае глобалните усилия за премахване на изключителната бедност и да насърчи разделения просперитет”, пише в доклада.
Без ясни и изпреварващи действия затоплянето може да се окаже повече от 1.5-2 градуса по Целзий и последствията може значително да влошат бедността в много региони по света”, се казва още в него.

Световната банка твърди, че вече е почти сигурно, че средната температура ще се повиши с 1.5 градуса спрямо нивата от преди индустриализацията, базирано на натрупващия се ефект от емисиите парникови газове от миналото и в настоящия момент. Това означава, че необичайните жеги, повишаването нивото на моретата и по-честите тропически циклони може би вече са неизбежни.

Но без съгласувани действия, истинската заплаха е световната средна температура да се повиши до 4 градуса по Целзий до края на века.
Банката нарича това „плашещ свят на повишени рискове и глобална нестабилност”.

„Премахването на бедността, повишаването на глобалния просперитет и намаляването на глобалното неравенство, които и без това са трудни, ще станат още по-трудни цели със затопляне от 2 градуса по Целзий. Но при 4 градуса, има сериозни съмнения дали тези цели са изобщо постижими”, каза президентът на Световната банка Джим Йон Ким.

Намаляване добива на зърнени култури

Новият доклад „Намалете температурата: Изправени пред новото нормално в климата” е фокусиран върху специфичния регионален ефект от затоплянето.
Затопляне в два градуса може да понижи добива на соя в Бразилия със 70%. Градовете в Андите ще бъдат застрашени от топящите се глетчери, а общностите на Карибите и крайбрежието на Западна Индия ще станат свидетели на намаляване улова на риба.

Затопляне с два градуса може да намали реколтата от царевица, жито и грозде в Македония с 50%. В Северна Русия това ще означава големи топене на замръзналата почва, което ще доведе до вредни метанови емисии, което от своя страна ще увеличи тенденцията на затопляне.

Световната банка си е поставила амбициозната цел за премахване на крайната бедност по света до 2030 година. И според Ким това все още е постижимо, ако затоплянето бъде ограничено до два градуса.
Но температурата вече се е повишила с 0.8 градуса от времето преди индустриализацията, а според новото проучване изглежда вече е твърде късно да се предотврати повишението с 1.5 градуса.

В Близкия Изток и Северна Африка водните запаси и земеделието ще са под сериозно заплаха от затоплянето.
Освен това климатичните промени може да имат и политически последствия. Докладът посочва две проучвания, свързващи Арабската пролет с ефекта от предизвиканото от затоплянето засушаване над цените на храните./АФП/Фокус

 
 
Коментарите са изключени за Глобалното затопляне пречи на борбата с бедността