Shazam като музикален сеизмограф

| от |

Хората няма да спрат да използват Shazam, дори след като беше отворен за рекламодатели. Винаги ще се питаме „не ми идва на ум и не знам“. От музикалния бизнес видяха в приложението феноменална възможност да открият един хит преди той да се превърне в хит.

Шазамот „слуша“ песни от 2002 година. Неговият създател в началото се страхувал, че се намира пред нерешим проблем, защото не е съществувала технология, която да отдели атмосферният звук от този на песента. Но след това се е появил „out of the box“, така че вместо да се слуша цялата песен, Айвъри Ван изработил алгоритъм, който служи като аудио печат и помага за ултра кратко време да се разпознае песента.

12 години по-късно Shazam е изтеглен над 500 милиона пъти, може да разпознае 30 милиона песни и ежедневно се правят 20 милиона търсения. Онези, които от музиката правят бизнес, виждат в това чудесна възможност за ранно откриване на хитове и виждат в това кои песни започват „да влизат в ухото.“

„Някога можехме да открием коя песен ще стане хит няколко месеца преди всички да я чуят“, казва един от някогашните основни технoлози в Shazam, Джейсън Титус (сега голямата фигура в Google).

Миналата година Shazam предложи интерактивна карта на света,на която може да се види кои песни се търсят най-често в различни части на света. Своеобразен музикален сеизмограф, който в реално време показва малки, но може би значителни промени на музикалните нагласи и може да помогне на ловците на таланти в намирането на потенциални звезди, които все още не са обвързани с договори.

Shazam е само един от новите инструменти, които се използват като водачи на музикалния шоубизнес. Концертните организатори разчитат наSpotify, за да определят най-добрите градове за турнетата,а Pandora се използва за да се избере сетлиста.

Всичко е супер за бизнеса, но дали е супер и за музиката? Преди добрите музиканти се намираха в клубовете и партита. Днешните ловци на таланти седят пред компютъра и анализират данни.

Как Iron Maiden спечелиха от пиратите

 
 
Коментарите са изключени за Shazam като музикален сеизмограф